Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Co Ci grozi w Internecie - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Co Ci grozi w Internecie

Podczas korzystania z Internetu możesz zetknąć się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Oto zagrożenia związane z korzystaniem z nowych technologii:

Cyberprzemoc
Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.
W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.
Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Niebezpieczne kontakty
Niebezpieczne kontakty to kolejne z zagrożeń internetowych, na które warto szczególnie uważać. Chodzi tu o osoby, które kontaktując się z Tobą przez komunikator, czat, e- mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec Ciebie złe intencje.
W Internecie, tak jak w życiu, spotykamy zarówno dobrych i złych ludzi. Poznając osobę w Sieci zazwyczaj nie posiadamy wielu informacji na jej temat. Zdarza się, że nie jest tym, za kogo się podaje i próbuje wydobyć od Ciebie poufne informacje, intymne zdjęcia lub przekonać cię do zrobienia czegoś co będzie niezgodne z prawem lub niebezpieczne dla twojego zdrowia i życia. Może również dążyć do tego, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze lub cenne rzeczy.
W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność.
Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.

Uzależnienie od Internetu, komputera
Czy wiesz, że część użytkowników przebywa online zbyt długo i nie jest w stanie tego kontrolować?
Istnieje wiele wątpliwości co do tego, czy taki stan możemy nazwać uzależnieniem od Internetu, siecioholizmem, patologicznym używaniem czy nadużywaniem tego medium.
Część naukowców uważa, że nie możemy stosować pojęcia "uzależnienie" w odniesieniu do Internetu, gdyż różni się od uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. Inni włączają je do grupy tzw. uzależnień behawioralnych, czyli od czynności (np. uzależnienie od hazardu). Jeszcze inni twierdzą, że osoby które utraciły kontrolę nad korzystaniem z Internetu używają go w sposób patologiczny, bądź po prostu nadużywają.
Bez względu na to, jakie stanowisko przyjmiemy, faktem jest, że problem istnieje. O tym, jak ostatecznie zostanie nazwany zadecydują wyniki badań, które przeprowadzane są aktualnie w Europie i na świecie.

Włamania i kradzieże
Zdarza się, że ktoś bez naszej wiedzy i zgody próbuje uzyskać dostęp do naszego komputera, konta, profilu czy bloga. Często chce w ten sposób uzyskać i przejąć informacje, które publikujemy lub przechowujemy.
Kradzież danych polega na wyciąganiu pewnych informacji (m.in. danych osobowych) od konkretnej osoby, przez osoby niepowołane (które nie mają na to pozwolenia).
Każdy Polak ma prawo do ochrony danych osobowych w myśl Ustawy o Ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku.
Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Daną osobową będzie, więc każda informacja, pozwalająca na ustalenie tożsamości osoby nawet pośrednio, poprzez inne posiadane informacje. Daną osobową będzie mógł stanowić np.: adres IP komputera, zdjęcie, adres email (w szczególności jeśli składa się z imienia i nazwiska); jeśli przy ich pomocy możemy ustalić kim jest dana osoba.

Szkodliwe treści
Surfując po Internecie możesz natknąć się na materiały, które są szkodliwe. Do nich zaliczają się różnego rodzaju artykuły, fora internetowe, zdjęcia lub filmy mające charakter przemocowy, pornograficzny oraz nawołujący do nietolerancji wobec ludzi innej rasy, narodowości lub wyznania. Kontakt z takimi treściami ma negatywny wpływ na psychikę, gdyż tego typu informacje budzą nieprzyjemne skojarzenia, powodują napięcie oraz uderzają w wartości i moralność człowieka.