Dni Patrzenia Na Świat Oczami Dziecka - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Dni Patrzenia Na Świat Oczami Dziecka

13.01.2018

Dni Patrzenia Na Świat Oczami Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego pragnie.” Warto więc poświęcić dwa dni na to, aby spojrzeć na wszystko z dziecięcej perspektywy. Po co? Po to, żeby życie znowu nabrało kolorów i uzyskało niezwykły smak. I apel do dzieciaków - pomóżcie dorosłym ;)

"Gdy miałem sześć lat, zobaczyłem pewnego razu wspaniały obrazek w książce opisującej puszczę dziewiczą. Książka nazywała się "Historie prawdziwe". Obrazek przedstawiał węża boa, połykającego drapieżne zwierzę. Oto kopia rysunku:

W książce było napisane: "Węże boa połykają w całości schwytane zwierzęta. Następnie nie mogą się ruszać i śpią przez sześć miesięcy, dopóki zdobycz nie zostanie strawiona".

Po obejrzeniu obrazka wiele myślałem o życiu dżungli. Pod wpływem tych myśli udało mi się przy pomocy kredki stworzyć mój pierwszy rysunek. Rysunek numer 1. Wyglądał on tak:

Pokazałem moje dzieło dorosłym i spytałem, czy ich przeraża.

- Dlaczego kapelusz miałby przerażać? - odpowiedzieli dorośli.
Mój obrazek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia. Narysowałem następnie przekrój węża, aby dorośli mogli zrozumieć. Im zawsze trzeba tłumaczyć. Mój rysunek numer 2 wyglądał następująco:

Dorośli poradzili mi, abym porzucił rysowanie węży zamkniętych oraz otwartych i abym się raczej zajął geografią, historią, arytmetyką i gramatyką. W ten sposób, mając lat sześć, porzuciłem wspaniałą karierę malarską. Zraziłem się niepowodzeniem rysunku numer 1 i numer 2. Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania."

(źródło: "Mały Książę" - Antoine de Saint-Exupéry)

Zróbmy wszystko w te dni, aby zagościło w nas odmienne postrzeganie świata.

Niech znów zakwitnie w nas dziecięca radość!

*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wassermelone,_B%C3%B6hringer.JPG i została wykonana przez Friedricha Böhringera