Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Do pobrania - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Do pobrania

BEZPIECZNA PRZEGLĄDARKA WWW

BeSt to bezpłatna przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Dzięki zastosowaniu przeglądarki BeSt rodzice mogą wspólnie z dziećmi odkrywać uroki Internetu lub zapewnić im bezpieczne, samodzielne korzystanie z sieci. Program udostępnia kilkaset bezpiecznych stron internetowych dla dzieci. Ponadto blokuje dostęp do stron spoza katalogu Sieciakowego BeSt, który prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje od 2005 roku w ramach serwisu www.sieciaki.pl.

BeSt-przeglądarka dla dzieci-funkcje programu:

  • Skuteczna ochrona dziecka podczas korzystania z Internetu
  • Setki przyjaznych i bezpiecznych serwisów dla dzieci 3+
  • Blokada dostępu do stron spoza katalogu BeSt
  • Nawigacja przyjazna dzieciom
  • Łatwa instalacja programu

Pobierz przeglądarkę:
www.best.fdn.pl/pobierz-program-best

PLIK I FOLDER (młodsi uczniowie szkół podstawowych)

Film „Przygody Plika i Foldera w Sieci” wraz z propozycjami edukacyjnych zajęć interaktywnych powstał w 2010 r. w ramach projektu „Bądźmy bezpieczni w Internecie” realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koncepcja materiału opracowana została we współpracy pracowników Działu Akademia NASK z grupą teatralną Zygzaki – specjalizującą się w pracy artystycznej dla dzieci. Celem projektu jest budowanie świadomości o zagrożeniach sieciowych wśród najmłodszych użytkowników Internetu. Prosta, atrakcyjna forma przekazu ma ułatwić dzieciom naukę bezpiecznych zachowań online, a nauczycielom pomóc w przeprowadzeniu ciekawych i atrakcyjnych zajęć.

www.plikifolder.pl/przygody_plika_i_foldera_w_sieci-scenariusze.pdf

www.plikifolder.pl/edukacja - materiały video oraz audio

OWCE W SIECI (młodsi uczniowie szkół podstawowych)

Obejrzyj kreskówki o bezpieczeństwie w Internecie!

Celem kreskówek "Owce w Sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Występują w nich postacie archetypowe: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych – akcja rozgrywa się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą. Opowieści odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.

www.dzieckowsieci.fdn.pl/owce-w-sieci - scenariusze zajęć, 9 odcinków kreskówek, ankieta ewaluacyjna.

www.sieciaki.pl/sieciotv

Pobierz scenariusz zajęć:

www.sheeplive.eu/sites/default/files/met_nauczyciel_pl_0.pdf

DZIEŃ Z ŻYCIA (starsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum)

Scenariusz zajęć „Dzień z życia” poświęcony jest problemowi nadmiernego korzystania z Internetu. Zajęcia te opracowano z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych. Ich celem jest przekazanie wiedzy na temat zagrożeń płynących z nadużywania Internetu i komputera (w tym również gier, zarówno online, jak i offline).

Zajęcia mogą być dla uczniów okazją do autorefleksji na temat czasu spędzanego w sieci. Uczestnicy mają okazję przyjrzeć się temu, jak korzystają z Internetu oraz nauczyć się reagować na związane z nimi zagrożenia.

Pobierz scenariusz zajęć:
www.fdn.pl/sites/default/files/dzien-z-zycia_scenariusz.pdf

KURSOR (starsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum)

Projekt Kursor jest szerokobszarowym programem wsparcia środowiska edukacyjnego (uczniowie, rodzice, pedagodzy, placówki) w procesie wykorzystywania nowych technologii w dydaktyce oraz podnoszenia kompetencji uczniów w zakresie nauk ścisłych. Dostępne prezentacje dotyczą takich zagadnień jak: Prywatność, Niebezpieczne kontakty, Cyberprzemoc, Szkodliwe treści, Netykieta czy Nowe trendy.

www.edukator.pl/Dla-nauczycieli,7303.html

SIECIAKI (szkoła podstawowa klasy I-III)

Podręcznik „Sieciaki” stanowi pomoc dydaktyczną dla nauczycieli w realizacji zajęć na temat bezpiecznego korzystania z sieci wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych .
Zawiera scenariusze zajęć dostępne w dwóch: wersjach: pełnej (2 x 45 min) oraz skróconej (45 min).
Ideą przyświecającą zajęciom jest propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod: konkursów, kolorowanek i innych form edukacji poprzez zabawę. W obydwu scenariuszach główny element zajęć stanowi kreskówka pt. „Sieciaki” przekazująca dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

www.dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-sieciaki

ZUZIA I TUNIO (szkoła podstawowa klasy II-IV)

Program „Zuźka i Tunio poznają Internet” powstał z inicjatywy Fundacji Orange we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje i Fundacją Nauki i Wiedzy. Adresowany jest do uczniów klas II-IV szkół podstawowych.
Ideą zajęć jest zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. W tym celu odwołano się do metody edukacji przez zabawę, wykorzystując m.in. lubiane przez dzieci kreskówki i łamigłówki. Głównym elementem scenariusza są kreskówki, prezentujące przygody Zuźki i Tunia – dwójki młodych internautów.
Podczas zajęć prezentowana jest problematyka internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie (netykieta).

www.dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-zuzka-i-tunio-poznaja-internet - scenariusz zajęć, netykieta, ankieta ewaluacyjna, rozsypanka do wydrukowania.

3... 2... 1... INTERNET! (szkoła podstawowa klasy IV-VI)

Program "3… 2... 1… Internet!" poświęcony jest bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Opracowany został jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli szkół podstawowych (klasy IV - VI) oraz pracowników firmy Microsoft zaangażowanych w program wolontariatu pracowniczego.
Zajęcia "3…2…1…Internet!" przewidziane są na dwie godziny lekcyjne i polegają na pracy grupowej i indywidualnej uczniów, przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu "3…2…1…Internet!".

www.dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-3-2-1-internet - materiały video, scenariusze zajęć

STOP CYBERPRZEMOCY! (gimnazjum)

Od stycznia 2008 roku, w ramach kampanii „Dziecko w Sieci”, pod hasłem „Stop cyberprzemocy” prowadzona jest akcja poświęcona problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. W ramach akcji przygotowana została propozycja edukacyjna, adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych.

www.dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-stop-cyberprzemocy - materiały video oraz scenariusze zajęć

W SIECI ( gimnazjum klasa II i III oraz szkoła ponadgimnazjalna klasa I i II)

Zajęcia „W Sieci” poświęcone są bezpieczeństwu młodych użytkowników Internetu. Przeznaczone są dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz klas I i II szkół ponadgimnazjalnych.
Do przeprowadzenia zajęć “W Sieci” opartych o proponowany scenariusz, potrzeba dwóch (rozwiązanie rekomendowane) lub jednej godziny dydaktycznej. Mogą one być realizowane w ramach zajęć lekcyjnych lub jako zajęcia pozalekcyjne.
Głównym elementem zajęć według proponowanego scenariusza jest projekcja materiału (z płyty lub pobranego z serwisu www.dzieckowsieci.fdn.pl), który w konwencji programu talk-show pokazuje m.in. dwa przypadki niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemoc oraz uwodzenie. Gospodarzem programu jest piosenkarka Ewa Farna. W pełnej (dwugodzinnej) wersji zajęć wykorzystywane są również wypowiedzi innych popularnych wśród młodzieży osób, opowiadających do wykorzystywaniu Internetu w pracy i do realizacji swoich pasji.

www.dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-w-sieci - materiały video, scenariusze zajęć oraz ankieta ewaluacyjna.