Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Chruścików - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Dzień Chruścików

11.12.2017

Dzień Chruścików

Nie, to nie jest święto małych chrustów :). To święto owadów wodnych. A niech mają tez swoje święto, będziemy dziś łaskawi. 

 Chruściki są prawnie chronione i spełniają ważną funkcję w procesie biomonitoringu (ocenie stanu środowiska przyrodniczego, zachodzących zmian w ekosystemach, zanieczyszczenia etc.). Pomysłodawcą święta jest Lech Pietrzak, który zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki w 2002 roku. Inicjatywa zyskała uznanie i szybko przerodziła się w coroczne wydarzenie. 
 
Wcześniej nazwę tych prawie sympatycznych owadów zapisywano jako "chróściki" (taki zapis spotkać można w publikacjach do połowy XX w.), regionalnie nazywane są także kłódkami (od kłoda, mała kłódka), klajdukami, obszywkami. Nazwę łacińską – Trichoptera, czyli włoskoskrzydłe – zawdzięczają obecnym na skrzydłach postaci dorosłych (imagines) licznym włoskom, czym odróżniają się od blisko z nimi spokrewnionych motyli (Lepidoptera czyli łuskoskrzydłe). W Polsce występuje blisko 290 gatunków (zobacz chruściki Polski), w Europie ponad 900, zaś na całym świecie opisano ponad 14 tysięcy gatunków obecnie żyjących. Badaniami tej grupy owadów zajmuje się trichopterologia.
 
Mnie najbardziej ucieszyła wiadomość, że dorosłe owady żywią się sokami roślinnymi, czyli nas nie kąsają. Uff.
 
 Źródło i foto: Wikipedia