Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Drapaczy Chmur - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Dzień Drapaczy Chmur

13.03.2018

Dzień Drapaczy Chmur

 

Fascynujące, sięgające nieba, nieprzeciętne. Dla jednych stanowią kartonowe pudełka bez wyrazu, dla innych są dziełami sztuki. Pojawiły się wraz z zapotrzebowaniem na większą ilość mieszkań w zatłoczonych miastach, w których jedynym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego był ruch w górę.

Początkowo ludzie bali się budynków o większej liczbie pięter. Nie wynaleziono bowiem bezpiecznej windy, a dźwigi, które działały w ich zastępstwie często spadały ze względu na słabe zabezpieczenia. Przełomem okazało się wymyślenie przez inżyniera Elisha Graves Otisa urządzenia, które miało zatrzymać windę w szybie w przypadku zerwania liny. Otis sam udowodnił niezawodność swojego wynalazku kiedy wsiadł do windy, wjechał na dość dużą wysokość i poprosił o przecięcie liny. Zabezpieczenie zadziałało i wynalazek rozpowszechnił się.

Pierwszy budynek, który nazwano drapaczem chmur powstał w Chicago w 1885 roku. Był to 10-piętrowy Home Insurance Building. Dla porównania dzisiejszy najwyższy drapacz Burj Khalifa ma wysokość 818 m i 162 piętra. I pomyśleć, że w wieżowcach organizuje się wyścigi na szczyt budynku. Do najsłynniejszych należy bieg na szczyt Empire State Building, w którym zawodnicy pokonują 1860 schodów, niektórzy w rekordowym tempie 20 minut. :)
 
 
Na koniec życzymy Wam, abyście w Dniu Drapaczy Chmur sięgnęli nieba! ;)
Zespół Szkolnastrona.pl