Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Herbaty - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Dzień Herbaty

15.12.2017

Dzień Herbaty

茶 - takim znakiem zapisuje się wyraz "herbata" w Chinach. Polska nazwa herbata to zbitka pochodząca od łac. herba thea (gdzie pierwszy wyraz herba oznacza „zioło”, a drugi - thea - jest zlatynizowaną postacią chińskiej nazwy rośliny, z której przyrządzany jest napar, bez którego, z kolei, większość nie wyobraża sobie śniadania, kolacji, czy popołudniowego relaksu. 

Siedem naczyń herbaty przynosi siedem korzyści: po pierwsze, przyspiesza wytwarzanie płynów ustrojowych i gasi pragnienie; po drugie, odświeża umysł; po trzecie, wspomaga trawienie; po czwarte, zwiększa poty, przynosząc ulgę w przeziębieniu; po piąte, pomaga otyłym ludziom schudnąć; po szóste, wspomaga myślenie i poprawia pamięć; i po siódme, zapewnia długowieczność. - Lu Tang (Tekst napisany w czasie panowania dynastii Tang ponad 1100 lat temu).

Wprowadzenie herbaty jako napoju przypisuje się legendarnemu cesarzowi chińskiemu Shennongowi; o przyrządzaniu herbaty jako naparu mówią już księgi chińskie z VII w. n.e.; w tej postaci herbatę wprowadziła Japonia, gdzie ceremonia parzenia i picia herbaty zielonej została ujęta w tradycyjne formy artystyczne i zyskała uzasadnienie filozoficzne, następnie Korea (początek IX w.); do Europy herbatę jako środek leczniczy przeciw zimnicy przywieźli ok. 1610 Holendrzy, jako napój zaczęła rozpowszechniać się od 2. połowy XVII w. (Anglia, Holandia), w Polsce — od początku XVIII w.

Istnieje wiele rodzajów herbaty. Najpopularniejsze z nich to herbata czarna, zielona, biała, pu-erh (czerwona), ulung (niebieska), aromatyzowana i prasowana.

Z okazji dzisiejszego Święta Herbaty sięgnijcie po rodzaj, którego do dziś nie próbowaliście. To będzie taki mały hołd dla roślinki słynnej na całym świecie. Wybieram niebieską, a Wy?

 Fot. Wikipedia