Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Ironii Losu - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Dzień Ironii Losu

23.05.2018

Dzień Ironii Losu

 

Co najmniej raz w życiu ironia losu chwyciła nas w swe szczypce i "wytłumaczyła" nam znaczenie słowa niespodzianka (taka rodem z czarnej komedii).

 

Alanis Morisette w swojej piosence "Ironic" w piękny sposób dociera do istoty ironii. Śpiewa o dwóch mężczyznach, pierwszym z nich jest staruszek, który skończył 98 lat, wygrał na loterii i następnego dnia zmarł. Drugim jest Pan Ostrożny, który panicznie bał się latania, aż któregoś dnia spakował walizkę, pożegnał się z dziećmi...czekał całe swoje życie by odbyć ten lot, a kiedy samolot spadał w dół pomyślał: "czyż to nie jest przyjemne?".

 

Innymi przejawami ironii, podawanymi jako przykład są:

 

  • korek, który tworzy się zawsze wtedy, gdy jesteśmy spóźnieni
  • deszcz w dniu ślubu
  • darmowa podwózka, która trafia się w momencie, w którym już zapłaciliśmy za bilet
  • rada, z której nie skorzystaliśmy, a która okazała się trafna
  • 1000 łyżek, kiedy wszystko czego potrzebujesz to nóż
  • spotkanie mężczyzny marzeń, a chwilę później poznanie jego pięknej żony...

 

Z kolei na Wikipedii podaje się następujące odmiany ironii:

 

*  ironia sytuacyjna, np. wystąpienie w komputerze błędu systemowego (blue screen of death) w trakcie oficjalnej prezentacji Windows 98 z udziałem Billa Gatesa na targach COMDEX w kwietniu 1998;

 

* ironia losu (zwana też kosmiczną), np. utrata słuchu Ludwiga van Beethovena;

 

* ironia historii, np. określenie stosowane wobec wojny światowej 1914-18 w okresie jej trwania oraz krótko po zakończeniu: Wojna mająca na celu zakończenie wszystkich wojen (The War to End All Wars).

 

Już tak w życiu bywa, że kiedy człowiek niczego nie oczekuje, wtedy właśnie wszystko dostaje. Czasami tym podarunkiem jest ironiczny prezent od losu! ;)