Dzień Osób Godnych Podziwu - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Dzień Osób Godnych Podziwu

25.04.2018

Dzień Osób Godnych Podziwu

Osoba warta naszego podziwu jest jak to drzewo ze zdjęcia obok, rozjaśnia ją promyk niezwykłości, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach. Tylko ona, a później długo, długo nic. Jak pisze Albert Camus: "w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę". Może zatem warto w kimś zwyczajnym dostrzec coś niezwyczajnego, coś co wzbudzi niekłamany zachwyt?

"Anna.

Tak miała na imię moja babcia.

Opiekowała się mną, gdy byłam bardzo małym dzieckiem, umarła, gdy byłam nastolatką.

Ciągle o niej myślę.

Przeżyła dwie wojny światowe i trzy rewolucje, biedę, głód, tułaczkę, śmierć najbliższych.

Urodziła dwanaścioro dzieci, czworo straciła.

Gdy umierało jej kolejne dziecko, rwała włosy z głowy, a sąsiadki dziwiły się: „przecież ma ich tyle”.

Wstawała przed świtem i szła w pole, śpiewając „Kiedy ranne wstają zorze”.

Pamiętam, jak wyciągała z ziemi marchewkę, delikatnie i z czułością.

Dotykała ziemi miłośnie, jak kochanka.

Gdy mąż ją zdradzał, smutno kiwała głową - „jakąż on sobie robi krzywdę”.

Współczuła mu, naprawdę mu współczuła.

Nikt nie pamięta, by się skarżyła albo narzekała.

Była wdzięczna za życie, patrzyła ludziom prosto w oczy jasnym, przenikliwym, pogodnym spojrzeniem.

Powtarzała, że ma takie „piękne życie” i wierzyliśmy jej.

Mój los w porównaniu z jej losem jest królewskim traktem – nie ma w nim wojen, głodu, niewinnych śmierci i zdrad.

Jednak – tak jasno to teraz widzę – królową jest ona; najbogatszą, jaką znam."

Renata Arendt-Dziurdzikowska

*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Backlit_tree,_Wisconsin.jpg