Dzień Ziemniaka - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Dzień Ziemniaka

25.06.2018

Dzień Ziemniaka

Jak smakowałoby nasze życie bez frytek, placków ziemniaczanych, pieczonek, klusek śląskich, ruskich pierogów, kopytek???????????

Ziemniaczany trend miał szansę zaistnieć w Europie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który sprowadził kartofle z Peru do Hiszpanii.

Do Polski ziemniak trafił za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który wysłał Marysieńce sadzonki z Wiednia, prosząc by posadziła je w wilanowskim warzywniaku.

Ziemniaki nazywano przeróżnie, począwszy od pommes de terre czyli francuskich jabłek z ziemi, przez niemieckie kartoffeln (stąd spolszczone kartofle), orawskie swapki, poznańskie pyry, po lwowskie barabole. niezależnie od nazwy, ziemniaki królują nieustannie na naszym stole. Co więcej, mimo upływu lat, nadal są modne, czego najlepszym przykładem jest hit ostatnich lat tzw. jazzy chips, czyli ziemniaki na patyku.

Wiele gmin organizuje różne imprezy na cześć ziemniaka. Ziemniak jest także królem jesieni w wielu szkołach i przedszkolach, gdzie organizowane są spotkania dla dzieci i rodziców, podczas których wszyscy gromadzą się przy ognisku i pałaszują pieczone ziemniaki.

Zatem, niech dzisiaj ziemniak stanie się główną atrakcją naszego stołu! :)

*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Potatoes.png