Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

24.02.2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na ich cześć w Bangladeszu postawiono pomnik (zdjęcie obok), który ma uświadomić nam wszystkim jak ważna jest kultura języka i dbałość o język narodowy.

Obecnie na świecie używa się 6-7 tysięcy języków, jednak dokładne ustalenie tej liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych dialektów jako odrębnych języków. Języki, którymi na co dzień posługuje się najwięcej osób, to: chiński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln) (wg publikacji "Języki świata" UNESCO z 2008 roku).

Według UNESCO, niemal połowa z języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Cieszmy się, że w epoce wymierania wielu języków, nasza mowa nie jest zagrożona. Rozwijajmy zatem swoje słownictwo, bowiem jak pisze Franciszek Ksawery Dmochowski „Czytać dawne języki i obce rozumieć. Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć…”

*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Central_Shaheed_Minar_008.jpg