Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

24.02.2018

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na ich cześć w Bangladeszu postawiono pomnik (zdjęcie obok), który ma uświadomić nam wszystkim jak ważna jest kultura języka i dbałość o język narodowy.

 

Obecnie na świecie używa się 6-7 tysięcy języków, jednak dokładne ustalenie tej liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych dialektów jako odrębnych języków. Języki, którymi na co dzień posługuje się najwięcej osób, to: chiński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln) (wg publikacji "Języki świata" UNESCO z 2008 roku).

 
Według UNESCO, niemal połowa z języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

Cieszmy się, że w epoce wymierania wielu języków, nasza mowa nie jest zagrożona. Rozwijajmy zatem swoje słownictwo, bowiem jak pisze Franciszek Ksawery Dmochowski „Czytać dawne języki i obce rozumieć. Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć…”

 

 
*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Central_Shaheed_Minar_008.jpg