Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

07.12.2017

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego
Życzymy wysokich lotów! Wszystkim lotnikom kazdego dnia i o każdej porze. W rocznicę podpisania Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, zwanej potocznie konwencją chicagowską (7 grudnia 1944 r.) nie bez zdumienia spoglądam w niebo i zastanawiam się: jak to możliwe? 

Samoloty uznaje się za statystycznie najbezpieczniejszy środek transportu. Za początek lotnictwa uznaje się udane testowe przeloty Amerykanów – braci Wright (Orville Wright i Wilbur Wright) w 1903 roku. 14 grudnia 1903 Wilbur Wright dokonał pierwszej próby lotu ze wzniesienia, na odległość 36 metrów, nie do końca udanej i zakończonej lekkim uszkodzeniem samolotu. Następne próby miały miejsce 17 grudnia 1903. Tego dnia, ok. godziny 10.35, Orville Wright wzbił się w powietrze na samolocie i dokonał lotu na odległość około 37 metrów (120 stóp), trwającego 12 sekund. W czwartym locie tego dnia, Wilbur Wright przeleciał 279 metrów w 59 sekund. Za pierwszy lot samolotu uznawany jest zazwyczaj pierwszy lot Orville’a 17 grudnia.

Ciekawostką jest natomiast to, że w 1901 roku, czyli 2 lata wcześniej Gustave Albin Whitehead odbył w Bridgeport na „Numerze 21” (opracowanej przez siebie konstrukcji - samolocie - o kształcie skrzydeł będących skrzyżowaniem ptaka i nietoperza, konstrukcji z bambusa, jedwabiu i stalowych linek z podczepioną wanną kąpielową i 20-konnym silnikiem spalinowym na gaz acetylen, napędzającym dwa śmigła) dwa ośmiusetmetrowe loty na wysokości sięgającej 15 metrów. Konstrukcja ta, nie dawała możliwości sterowania lotem, dlatego lot powrotny odbył się po odwróceniu samolotu na ziemi w przeciwnym kierunku. Był to pierwszy w świecie lot samolotem napędzanym silnikiem. Sukces ten został opisany w prasie – w „Bridgeport Herald”, „New York Herald” i „Boston Transcript”. Artykuł w „Bridgeport Herald” ilustrowany był rysunkiem, ale nie zawierał fotografii. Do 2013 nie były znane żadne fotografie dokumentujące loty Whiteheada, a artykuły prasowe opisujące jego osiągnięcia zawierają liczne niewiarygodne szczegóły. Oficjalnie, według Smithsonian Institution pierwszym oficjalnym lotem był odbyty w 1903 lot braci Wright, a żądania Whiteheada uznania jego lotu jako pionierskiego zostały oficjalnie odrzucone; jego prace zaliczono do kategorii lotów bezsilnikowych (szybowcowych).

W 2013 analiza zdjęć z wystawy z 1906 pokazujących lot, który odbył się w 1901 wykazała, że samolot Whiteheada rzeczywiście wzbił się w powietrzne i odbył lot. I kto był pierwszy?

Dzisiejsze linie lotnicze unoszą w powietrze od 8 do 10 mln ludzi dziennie. Łał! 

Zobaczcie symulację ruchu lotniczego nad Europą w ciągu jednego dnia, opracowaną przez brytyjska firma NATS (National Air Traffic Services): https://www.youtube.com/watch?v=d88VZdRn3i0

Żródło i foto: Wikipedia.pl


Galeria zdjęć