Międzynarodowy Dzień Tolerancji - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

14.01.2018

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Tolerancja to takie samotne słowo. Często występujące w pakiecie zachowań "na pokaz", niestety bez pokrycia w praktyce... Przekonujemy się o tym w momencie, gdy niespodziewanie wypływa z nas nietolerancyjna gafa, która oblewa nas rumieńcem wstydu, przypominając o deklarowanej przez nas gotowości do poszanowania cudzych poglądów, wierzeń, upodobań, jak i uznania dla różnorodności kultur na świecie.

Artykuł 1 Deklaracji Zasad Tolerancji, przyjętej podczas 28 sesji na konferencji Generalnej UNESCO w 1995 roku, brzmi:

"Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju."

Według Deklaracji, podstawy tolerancji stanowią:
  • Respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • Docenianie rozmaitości kultur;
  • Otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • Ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami. Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinny stawiać przed sobą władze, szkoły i media.

Niech słowo tolerancja przestanie być słowem pustym i stanie się słowem ludzkim.

*Fotografia pochodzi ze źródła: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diversity_and_Unity.jpg