Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Rocznica powrotu Vasco da Gamy z wyprawy do Indii - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Rocznica powrotu Vasco da Gamy z wyprawy do Indii

22.06.2018

Każdy z nas słyszał o legendarnym żeglarzu i odkrywcy jakim był Vasco da Gama. Jako pierwszemu człowiekowi na świecie udało się pożeglować z Europy do Indii, opływając Afrykę dookoła, dzięki czemu powstał nowy morski szlak handlowy.

W pierwszej połowie lat 60. XV wieku celem stało się okrążenie Afryki od południa i dostanie się tym sposobem do Indii, aby utworzyć szlak handlowy, który pozwoliłby na import bardzo pożądanych w Europie przypraw. Dzięki portugalskiej szkole nawigacji Henryka Żeglarza wiedza o kontynencie afrykańskim znacznie się poszerzyła, co umożliwiało odbycie takiej wyprawy. Do zadania tego jako pierwszego wyznaczono ojca Vasco da Gamy, jednak ten zmarł na krótko przed podróżą, więc ostatecznie rola ta została przypisana jego synowi. Podczas rejsu, który trwał aż dwa lata odkrywca musiał dać sobie radę z wieloma problemami, takimi jak sztormy, bunty załogi, epidemia szkorbutu, oraz niechęć arabskich mieszkańców portów, do których przybijali po zapasy. W efekcie po powrocie do Portugalii liczba załogi ze 160 ludzi została znacznie zredukowana do 55. Niemniej jednak, wyprawa została zakończona sukcesem, a Vasco został szczodrze wynagrodzony jako człowiek, który doprowadził do finalizacji plan, którego realizacja zajęła aż osiem lat. Został, również okrzyknięty ,,admirałem mórz Indyjskich’’. W 1502 roku ponownie pożeglował do Indii, tym razem na czele floty i podbił portowe miasto Kalikat, co zapewniło Portugalii liczne łupy, a w zamian za ofertę pokoju również koncesje handlowe. Zmarł w 1524 roku.

Da Gama jak nikt inny, po Henryku Żeglarzu, przyczynił się do sukcesów Portugalii i wzrostu jej kolonialnej potęgi. Poza sukcesem pierwszej podróży do Indii, jego połączenie biegłości w polityce i sile militarnej dało Portugalii silną pozycję na Oceanie Indyjskim. Sam Vasco Da Gama zyskał wielką popularność, nie tylko wśród swoich rodaków, ale też i na całym świecie.

Fot. www.wikipedia.org