Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To kulminacja całorocznej kampanii, poświęconej zwiększaniu świadomości na temat prewencji i kontroli chorób jamy ustnej.

Szczotka, pasta i kubek ciepłej wody pomaga nam nie tylko chronić się przed próchnicą, ale także ma spore znaczenie w zapobieganiu wielu dolegliwościom, które pozornie nie mają nic wspólnego z jamą ustną. Okazuje się, że regularne szczotkowanie zębów może uchronić nas przed grypą, zapaleniem płuc i zatok a nawet przed... zawałem i chorobami serca!

Według danych przedstawionych przez Światową Federację Dentystyczną, prawie 100% dorosłych i 60 – 90% dzieci w wieku szkolnym na świecie cierpi na próchnicę[1]. Dane epidemiologiczne Ministerstwa Zdrowia[2] mówią, że aż 98,38% Polaków w wieku 35 - 44 lat cierpi na choroby przyzębia. Natomiast dane Ipsos[3] z trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pokazują, że aż 76% dzieci w wieku 6 – 12 lat w Polsce cierpi na próchnicę i ma nieprawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.

WYDARZYŁO SIĘ TEGO DNIA

1683

V wojna austriacko-turecka wojska polsko-austriacko-niemieckie pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozgromiły oblegającą Wiedeń armię Imperium Osmańskiego dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę.

1940

Odkryto paleolityczne malowidła naskalne w Lascaux we Francji.

1959

Wyemitowano pierwszy odcinek amerykańskiego serialu telewizyjnego Bonanza.