Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - Kartka z kalendarza - Szkolnastrona.pl

Pomoc techniczna

Telefon: 34 377 06 51

Obsługa klienta

Telefon: 34 377 06 50

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

23.02.2018

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

 

Coraz więcej ludzi nie radzi sobie z życiowymi zakrętami, na których pojawiają się różnego rodzaju problemy. Zaburzenia psychiczne takie jak schizofrenia, depresja, fobie i inne, noszące znamiona cierpienia, przyczyniają się do rosnącej liczby samobójstw. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie co 3 sekundy ktoś podejmuje próbę samobójczą, a co 40 sekund traci z tego powodu życie.

 

Większość zaburzeń psychicznych prowadzi do społecznej izolacji, oraz do obniżonej jakości życia.

 

Jeśli masz takie fobie jak ajlurofobia (lęk przed kotami), arachnofobia (lęk przed pająkami), ofidiofobia (lęk przed wężami) czy też reptiliofobia (lęk przed gadami) masz szczęście. Rzadko zdarza się, żeby trzeba było je leczyć. Da się z nimi żyć, gdyż są nieproporcjonalne do skali niebezpieczeństwa.

 

Niestety istnieją lęki, które mogą zrujnować życie. Głównie należą do nich klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi przestrzeniami) oraz fobia społeczna. Pierwsza potrafi tak sterować życiem, że osoba, którą zawładnęła, rezygnuje z pracy tylko dlatego, że miałaby pracować na 28 piętrze wieżowca, a za żadne skarby nie wsiądzie do windy. Druga powoduje, że ludzie nie potrafią odnaleźć się wśród innych, ponad ich siły jest kontakt z pracownikami, branie udziału w zebraniach, zabieranie głosu. Bicie serca, duszności, zaburzenia w oddychaniu, to reakcja organizmu na wpływ ze strony obolałej od strachu wyobraźni.

 

Z różnych przyczyn chorujemy również na depresję. Eksperci wyróżniają:

 

  • depresję endogenną (depresja endogenna wywoływana jest przez bliżej niesprecyzowane zaburzenia funkcjonowania mózgu)
  • dystymię (jest następstwem głębokich urazów z przeszłości: braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, traumatycznych wydarzeń, które doprowadziły do utraty celów, nieumiejętności zaspokajania potrzeb, poczucia beznadziejności)
  • depresję reaktywną (skutek traumatycznych wydarzeń życiowych np. śmierć bliskiej osoby, zakończenie związku)
  • depresję poporodową (smutek i zmęczenie po porodzie, kobieta boi się, że nie sprosta obowiązkom matki)
  • depresję sezonową (np. jesienią i zimą powodowana niedostatkiem światła słonecznego)
  • depresję dwubiegunową (pierwszy epizod ma charakter manii, zmiany przypominają zachowanie po użyciu amfetaminy).

 

Depresja często dotyka osoby aktywne i pełne życia. Na szczęście w większości przypadków nie jest wyrokiem i da się ją skutecznie leczyć.

 

Takich zaburzeń jest więcej (np. schizofrenia, bulimia, lęki nocne). 

 

Przyłączamy się do tego apelu. Bądź zdolny do samorealizacji, samoakceptacji, miej adekwatne poczucie własnej wartości i tożsamości. Światu jesteś potrzebny zdrowy. Znaj drogę do siebie.